Як скласти тести ЗНО на 200 балів?

З початком нового навчального року одинадцятикласники одразу ж беруться за підготовку до зовнішнього незалежного тестування. Торішні результати ЗНО, на жаль, продемонстрували вкрай низький рівень знань випускників.. За даними Українського центру оцінювання якості освіти, із 267 тисяч учнів загальноосвітніх навчальних закладів, які зареєструвалися для складання ЗНО у 2016 році, 22 тисячі не змогли набрати мінімального балу з української мови, 32 тисячі – з історії, 35 тисяч не подолали прохідний поріг із математики.

Така сумна статистика насамперед свідчить, що загальноосвітня українська школа не орієнтована на надання своїм вихованцям необхідних знань та навичок для складання ЗНО. Витоки проблеми, зокрема, варто шукати в розроблених Міносвіти шкільних програмах. Так, навчання в 11-му класі не націлене на повторення раніше пройденого матеріалу та систематизацію знань із предметів, за якими діти складатимуть тести, - випускники продовжують опановувати нові теми.

Більше того, шкільна програма для одинадцятикласників є вкрай перевантаженою. Так, дитині, яка планує обрати гуманітарну спеціальність, доводиться у повному об’ємі вивчати хімію, фізику та інші точні науки. У випускному класі залишається чимало дисциплін (наприклад, «Людина і суспільство»), засвоєння яких доречніше було б завершити в середній школі, щоб учень перед вступом до вишу міг зосередився на головному. Та оскільки, при зарахуванні до вузу важить загальний бал шкільного атестату, випускник мусить «витягувати» оцінки з усіх дисциплін.

Одинадцятикласники мають у шкільному розкладі вісім уроків щодня, при цьому вони не отримують від школи головного, що їм на той момент потрібно, – якісної підготовки до тестування, яке доведеться складати наприкінці року.

Намагаючись хоч якось адаптуватися до створеного профільним міністерством освітнього парадоксу, школи проводять для випускників факультативні заняття з підготовки до ЗНО. Зазвичай, із кожного предмета вони відбуваються лише раз у тиждень, для паралелі класів. Однак системне тренування на цих уроках неможливе: вчитель встигає лише «галопом по Європах» пробігтися пройденим матеріалом, не враховуючи прогалини у знаннях кожного школяра.

Аналогічні недоліки мають і комерційні курси з підготовки до здачі ЗНО: групи бувають завеликими, а через прив’язку до графіка навчань, учні можуть нерідко пропускати заняття.

Батьки часто схиляються до думки, що найкраще вишколити випускників здатні репетитори. Однак і тут існує чимало підводного каміння. По-перше, треба знайти гарного викладача, який би спеціалізувався саме на тренувальному тестуванні.

«Далеко не кожний вчитель зможе стати хорошим репетитором з підготовки до ЗНО, - розповідає «ВВ» мама одинадцятикласника, голова правління «Всеукраїнського об’єднання «Платформа громадянських ініціатив» Наталія Федорчук. - Щоб скласти тести зовнішнього незалежного оцінювання на високі бали, дитина має набути специфічних знань. Потрібно не просто засвоїти матеріал, а й вкладатися у часові рамки, не розгубитися серед схожих відповідей на запитання. Наприклад, впізнати пам’ятку архітектури чи особу, якщо це стосується історії».

По-друге, послуги репетитора - задоволення не з дешевих. За даними інтернет-ресурсу Repetitor.UA, вартість одного індивідуального заняття у Києві може варіюватись від 80 до 300 гривень. Наталія Федорчук пояснює: «хочете навчатися із досвідченим фахівцем, якого батьки передають «з рук в руки», - розраховуйте на найвищу цінову позначку».

«Для отримання якісних знань з одного предмета доцільно займатися мінімум двічі на тиждень. Загалом же прийдеться складати тести з трьох обов’язкових дисциплін. Тож на репетиторів щомісяця доведеться витрачати понад 10 тис. грн. Сукупні витрати на підготовку до ЗНО можуть перевищити річну вартість навчання у виші на комерційній основі», - зазначає мама випускника.

Однак найприкріше те, що досвід попередніх років свідчить: заняття з репетитором не гарантують абітурієнтові високого балу під час вступу на бюджетну форму навчання. Фактично не можливо проконтролювати, чи достатньо високий рівень знань отримує дитина - лакмусовим папірцем стає уже безпосередньо ЗНО. І часто батьки, які зробили ставку на підготовку до тестування з репетитором, витратили на це всі свої заощадження, із рештою залишилися «біля розбитого корита», переживають величезний стрес.

Щоб уникнути такої ситуації, психологи радять усвідомити, що після ЗНО «життя не закінчується», а лише починається. Тож на передодні тестування не варто вичерпувати всі свої фінансові можливості.

Виникає питання: які існують альтернативні методи підготовки до ЗНО, що дають змогу набути необхідних знань та навичок, і водночас акумулювати кошти на випадок, якщо дитину не зарахують на «бюджет»? Серед країн заходу все більшою довірою користується онлайн-навчання – такі системи, зокрема, успішно діють в Оксфордському та Гарвардському університетах.

В Україні варто звернути увагу на новий освітній онлайн-проект для підготовки до ЗНО – www.200baliv.org. У його основу покладена європейська система онлайн-навчання. Цікаво, що ініціаторами створення ресурсу, стали батьки випускників, які складатимуть ЗНО у 2017 році. Цей факт формує довіру, адже батьки перед усім зацікавлені в максимальній ефективності проекту, в рамках якого навчатимуться їхні діти.

На сайті наразі викладені курси з чотирьох дисциплін: українська мова та література, англійська мова, історія України і математика. Вони сформовані на базі програм Міносвіти, за якими діти складатимуть ЗНО у 2017 році. Передбачено, що відповідно до змін, які може вносити міністерство, зміст уроків щороку оновлюватиметься.

«Заняття не роздуті до загального курсу з історії, математики чи іншого предмета, - зазначає Наталія Федорчук. – Учні набуватимуть тих знань, які їм знадобляться під час тестування. Це вичерпна інформація, без зайвої «води». Тому кількість уроків залежно від предмету різна: з української мови та літератури – 100, Історії України – 55, з математики – 72, англійської мови – 52 уроки». Хронометраж кожного заняття також відрізняється. Якщо на одну тему достатньо 6 – 10 хвилин, то на іншу – близько 30. Триваліших уроків немає, щоб дитина не стомлювалась».

Засновники проекту з особливою увагою підійшли до відбору репетиторів. Обирали кращих із кращих, за рекомендацією батьків. Один із головних критеріїв – випускники, з якими займалися педагоги, набирали за результатами ЗНО не менше 190 балів. Викладачі з української мови та літератури, математики та англійської мови - мають досвід підготовки до ЗНО від 2008 року, відколи в Україні була запроваджена ця система перевірки знань. Викладач з історії також є вискокваліфікованим спеціалістом: його учні отримували найвищі бали за тестування.

«Щоб якнайкраще викласти тему, до 30-тихвилинного уроку репетитори готувалися по 5-6 годин, аналізуючи матеріал із різноманітних джерел. При цьому в багатьох посібниках із підготовки до ЗНО були виявлені помилки. Прослуховуючи свої уроки, вчителі отримують задоволення, адже вони розуміють, що робота вийшла високоякісною», - додає Федорчук.

З огляду на те, що одні діти краще засвоюють інформацію на слух, а для інших властиве зорове сприйняття, уроки викладені в аудіо- та відео- форматах. Останні мають текстове супроводження – виносяться основні тези, те що потрібно запам’ятати та повторити. При цьому збережена справжня система репетиторства: теорія, задля кращого засвоєння, підкріплюється практичними завданнями, з якими дитина мусить впоратися за певний час - так само, як на ЗНО. Після кожного уроку дитина виконуватиме тестування, і, залежно від результатів, переходитиме до вивчення нової теми, або ж повертатиметься до попередньої. Тож заняття підходять для дітей із будь-якими здібностями та рівнем знань.

Результати тренувальних тестів зберігатимуться в особистому кабінеті абітурієнта, тому батьки зможуть проконтролювати підготовку дитини та з’ясувати, які теми даються легше, які – важче. Якщо у посібниках із підготовці до ЗНО дитина може підглянути правильні відповіді, то тут доведеться розраховувати на реальні знання.

Цей ресурс також спрямований на підтримку вчитлів: якщо випускник не зрозумів якоїсь теми на уроці, він зможе її засвоїти з онлайн-репетитором.

«Дуже зручно, що на сайт можна зайти планшета, комп’ютеру чи телефона. Програма не вимагає скачування, а дає змогу навчатися у режимі онлайн: увімкнув – і ваш викладач із вами 24 години на добу, 7 днів на тиждень. Тож моя дитина зможе готуватися до ЗНО будь-де, навіть на прогулянці чи сортмайданчику. Їй не потрібно буде витрачати час на дорогу до репетитора. Із ресурсом у майбутніх абітурієнтів з’являється впевненість у своїх силах», - акцентує мама випускника.

Наповнення сайту відповідає слогану проекту «Тільки знання – нічого зайвого». Ви не знайдете тут ані реклами, ані «корсиної» інформації для дітей та батьків. Окрім уроків є лише консультація психолога, яка порадить, як краще вибудувати навчання в залежності від психологічних осболивостей дитини.

Цікаво, що заняття з чотирьох дисциплін у продовж місяця коштують майже так само, як один урок із репетитором – 300 гривень. А вартість підготовки з чотирьох предметів протягом року становитиме лише 2800 гривень.

Сайт можна використовувати і як основний ресурс для підготовки до ЗНО, і додатковий. Наприклад, коли випускник не опанував тему під час заняття з репетитором, він має змогу вивчити її за допомогою ресурсу. Після реєстрації на сайті можна у продовж дня безкоштовно переглядати уроки, проходити тести. Тож чому б не спробувати?

Вікторія Чайка

"Стаття з газеті ""Вечірні Вісті" № 39 (3082), 26 вересня - 2 жовтня 2016 р.