Правопис складних слів із року в рік на ЗНО. Разом, окремо або через дефіс? Поширені помилки

Із року в рік тести ЗНО перевіряють знання орфограм на правопис складних слів. І з року в рік абітурієнти припускаються помилок саме на тестах, якими перевіряється рівень цих знань. Ми проаналізували найпоширеніші помилки у правописі складних слів і підготували для повторення саме ті орфографічні правила, що допоможуть Вам уникнути участі попередників.

1. Складне слово утворене від підрядного словосполучення (словосполучення у якому одне слово залежить від іншого), пишеться РАЗОМ.

Наприклад, словосполучення зелений вічно — зелений (як довго?) вічно —підрядне, бо в ньому одне слово (зелений) головне — від нього ставимо питання (як довго), а друге (вічно) залежне — воно відповідає на поставлене питання. Отже, складне слово, утворене від такого словосполучення, пишеться разом: вічнозелений. Крим (який) північний — Північнокримський (канал).

2. Складне слово утворене від сурядного словосполучення (словосполучення у якому всі слова рівноправні), пишеться ЧЕРЕЗ ДЕФІС.

Наприклад, словосполучення і батько і мати — сурядне, бо в ньому не можна поставити питання від одного слова до іншого. Тому складне слово, утворене від такого словосполучення, пишеться через дефіс: батько-мати. І національний і історичний — національно-історичний; і південний і західний  — південно-західний, і світлий і червоний — світло-червоний; і людина і день —  людино-день.

Проте! Якщо складові частини нерівноправні, вонипишуться РАЗОМ хитромудрий, жовтогарячий, зловорожий.

3. Складні слова утворені повторенням тих самих слів, синонімів або антонімів пишуться ЧЕРЕЗ ДЕФІС.

Синій-синій, добрий-предобрий, без кінця-краю (синоніми), більш-менш (антоніми).

ЧЕРЕЗ 2 ДЕФІСИ: пліч-о-пліч, віч-на-віч, як-не-як, усього-на-всього.

Проте! Якщо складне слово утворення повторенням тих самих слів, але в різних відмінках, пишемо ОКРЕМО: честь честю (Н.в+О.в.), кінець кінцем (Н.в.+О.в.), раз у раз (Н.в.+Зн.в.),  нога в ногу (Н.в.+Зн.в.), рік у рік (Н.в.+Зн.в.)

4. Складні слова утворені від іншомовних частин, що за своїм значенням наближаються до префіксів, пишуться РАЗОМ

Авіа-, авто-, аеро-, гео-, гідро-, електро-, кіно-, мото-, теле-, фото-, супер-: авіаквиток, фотомодель, фотовиставка, суперобкладинка, супергерой.

ЧЕРЕЗ ДЕФІС утворені від іншомовних частин:

Прем’єр-, віце-, генерал-, екс-, максі-, міні-, міді-: прем’єр-міністр, віце-прем’єр-міністр, екс-президент, віце-чемпіон, генерал-майор, міні-спідниця, сукні-максі.

Також ЧЕРЕЗ ДЕФІС пишуться іншомовні слова: блок-схема, вакуум-апарат, унтер-офіцер, штабс-капітан, член-кореспондент, яхт-клуб, стоп-кран, пап’є-маше, дизель-мотор.

5. Складні слова з частиною пів- у значенні “половина” пишуться РАЗОМ: півпарти, пів’юрти, півананаса,  піввідра.

Проте! З власними назвами пишеться ЧЕРЕЗ ДЕФІС: пів-Харкова, пів-Америки.

ОКРЕМО лише у висловах на позначенні часу: о пів на восьму, пів до третьої.

Щоб не хвилюватися під час проходження тестування і переконатися у своїх знаннях та  вміннях їх застосовувати, ми пропонуємо скористатися сайтом www.200baliv.orgі пройти на ньому тести у форматі ЗНО 2017 року з наступних уроків:

Урок 5.2. Правопис слів із пів-, напів-, полу-. Правопис префіксів

Урок 5.8. Правопис прислівників (через дефіс, окремо)

Урок 5.9. Правопис прислівників (продовження)

Урок 5.11. Складні слова (разом, окремо)

Урок 5.12. Складні слова (через дефіс)

Урок 5.18. Правопис часток

Якщо Ви отримаєте 100% результат і вкладетесь у відведений час, Ви здобудете всі можливі бали при складанні тестів на правопис складних слів під час основної сесії ЗНО з української мови і літератури, яка відбудеться 23 травня 2017 року.

Якщо труднощі залишаються, і ви невдоволені своїм результатом, прогляньте експрес відеоуроки із зазначених тем. Ми переконані, Ви зрозумієте всі тонкощі правопису складних слів і не зробите жодної помилки на тестуванні.

З нами легко, доступно і зрозуміло готуватися до іспитів з української мови та літератури.